Любомльський р-н., с. Столинські Смоляри, тел. 35-5-97
Шацьке благочиння
Свято рівноапостольного князя Володимира в Столинських Смолярах
28 липня вшановуємо пам'ять рівноапостольного князя Володимира. Престольне свято зустріли жителі с. Столинські Смоляри Шацького району. Храм побудований в цьому селі на честь святого Володимира вже вкотре приймає прихожан і паломників для спільної молитви.
На свято прибули священики Шацької і Любомльської округи. Богослужіння очолив благочинний Шацького району прот. Микола Вихор. Повчальне слово виголосив прот. Микола Пекарський.
По завершенню служби відбулась хресна хода навколо храму з читанням Євангелія, кропленням храму і вірян освяченою водою. Після молебню прот. Микола Вихор поздоровив прихожан і паломників зі святом.
Історія села Столинські Смоляри сягає у кінець 18 початок 19 століття.
Є дві версії заснування села:
1) Село заснували лісоруби з Смоленська, які з’явились у лісах на кінці 18 ст. Рубали ліс і переправляли його у Росію, зокрема для будівництва суден.
2) Село було засноване польським паном з міста Столинь. У цих місцях пан заснував поселення у якому добували смолу. Тому і назва Столинські Смоляри.
У 1913 році у селі з’явилась перша школа. Це були початкові класи, які були розкидані по хатах. А у 1933 році була збудована школа, яка функціонує і досі. Зі слів людей с. Столинські Смоляри у роки Великої Вітчизняної війни, село майже оминуло лихо воєнних дій. Сюди рідко заїжджали і німці, і радянські війська. Люди до війни жили переважно по хуторах, бо тут була болотиста місцевість, і до початку 70 років XX століття місцями були непрохідні болота. На початку 70-х р. було проведено радіо, електрику і зроблено меліорацію навколишнього середовища.
Село знаходиться на місцевості, де бере початок річка Прип’ять, місцевість багата на дичину, гриби і ягоди.
У 1992 році на пожертви прихожан і з допомогою КСП « Батьківщина» почали будівництво храму. В 1994 році будівництво було завершено і відбулось освячення храму на чолі з митрополитом ( на той час архієпископом ) Ніфонтом Волинським і Луцьким.
Встановлення свята:
Святкування святому рівноапостольному Володимиру було встановлено святим Олександром Невським після того, як 15 травня 1240 року, за допомогою і заступництвом святого Володимира, була ним отримана перемога в Невській битві над шведськими хрестоносцями.
Але церковне вшанування святого князя почалось на Русі набагато раніше. Митрополит Іларіон, святитель Київський († 1053),, в «Слове о законе и благодати », сказаному в день пам’яті святого Володимира біля його раки в Десятинному храмі, називає його «во владыках апостолом », «подобником» святого Констянтина, і порівнює його апостольські труди на Руській землі з трудами святих апостолів.