Сайт працює з благословення Преосвященнішого Володимира
Єпископа Володимир-Волинського і Ковельського.
ГОЛОВНА СВЯЩЕНИКИ Гостьова книга 
шАЦЬК
зАБУЖЖЯ
ОСТРІВЯ
ПІЩА
ПУЛЕМЕЦЬ
ПУЛЬМО
РОСТАНЬ
сМОЛЯРИ СВІТЯЗЬКІ
СТОЛиНСЬКІ СМОЛЯРИ
світязький монастир
 
 православний календар
Наша кнопка
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
44142, с. Свитязь Шацького р-ну Волинської області.

Тел.: (03355) 2-46-12.
 Намісник - архімандрит Арсеній (Дем'янчук)

Шацьке благочиння

Петропавлівський чоловічий монастир на Свитязі

Продовження

З ІСТОРІЇ СВІТЯЗЯ ТА ПЕТРОПАВ-ЛІВСЬКОГО ХРАМУ

В 1887 році на Світязі була велика повінь. Вода прибувала дуже швидко, залила чимало лук і людських садиб. Наполохані жителі звер­нулись до Драгомирова, щоб дозволив прокопати канал до озера

Луки, що лежало на північ від Світязя. Після довгих вмовлянь (боячись, що разом з водою з озера піде й риба) власник дав згоду. На робо­ту вийшли всі жителі довколишніх сіл і за одну ніч прокопали канал за­вдовжки майже три кілометри - рівень води спав на 4 метри.

В 1891 році в с.Світязь відкрита церковно-приходська школа, а в 1900 році на державні кошти побудоване приміщення для неї. Від Волинської єпархіальної ради на школу виділялося 120 крб., від гро­мади - 91 крб. Наприклад, у 1911 році тут навчалося 65 хлопчиків і 5 дівчаток.

Законовчителем на той час був священик Лясковецький Воло­димир Йосипович, який отримував у рік від казни 300 крб., від церков­ної землі - 75 крб,, кружечного доходу було 165 крб. Парафія налічу­вала більше 3 тис. прихожан. А в Світязі на той час зареєстровано 7 римо-католиків, 140 іудеїв, 1 лютеранин.

В 1905 році Петропавловську церкву відвідав Володимир-Волин-ський єпископ Арсеній, а в 1910 р. - святитель Фадей (Успенський).

В 1899 році ґрунтовне дослідження о.Світязь проводить молодий вчений із Києва - Павло Аполлонович Тутковський (майбутній акаде­мік АН УРСР).

Ось як він описує волинську перлину: «Величезна, могутня, чор­но-синя водна площа... Мов величезно оксамитна плахта, всіяна сап­фірами, смарагдами, діамантами, неспокійно рухається, тремтить; по ній ходять один за одним величезні вали та буруни, немов на морі, з білими «зайчиками», як білими хмарками чи перлинами, котрі то з'яв­ляються, то раптом зникають... Біжать буруни по воді, докочуються до берега і з грізним, суворим рокотом навалюються на нього; безугавне ремство прибою заглушає людську мову, а відгук прибою лунає на­вкруги, котиться кудись у безвість...»

Він допускав, що саме тут, в районі озера, зупинив свій шлях великий льодовик, який спустився сюди зі Скандинавії. Вздовж бере­гів озера, на полях, на горбах можна натрапити на величезні валуни, принесені льодовиком. Існують навіть підводні світязькі «гори»: Серед­ня, Тучна, Черешева, Скітська...

Дослідження вченого були опубліковані в 1901 році в журналі «Киевская старина». В1909 році в СвітязІ побував перший турист -пан РенардСС.Чор-ноцький), який опублікував свої нотатки у варшавському часописі. На­ступного року під враженням від публікацій сюди прибуває доктор зоології Львівського університету Бенедикт Дибовський із фотографом Броніславом Данейком. Тут на березі цього чудового озера вони по­чували себе Колумбами, Можливо, воно так і було. Вони перші відкри­вали Світязь для світу.

Перша світова війна принесла руйнування, смерть і горе. Не минула вона І Петропавлівського храму, 3 його дзвіниці зняли дзвони, очевидно, для переплавлення на зброю. По закінченню війни парафія входить до складу Православної Церкви в Польщі, відноситься до Вар­шавської єпархії.

З 1918 року настоятелем храму став священик Анастасій Абра-мович, який був хорошим душ пастирем, високоосвіченою людиною, громадським діячем, визначним педагогом. Це були нелегкі роки: польська влада врізає церковні землі - з 150га в 1921р. залишилось 38га в 1937р. Річний дохід церкви складав 816 злотих, а різні податки забирали 500 злотих. Та, незважаючи на труднощі, парафія в 1923 році будує капличку в с. Голядин. у 1926 році на кошти парафіян перекри­то дах церкви бляхою, а це коштувало 8 тис. злотих. При церкві існує братство святого пророка Іллі.

В 1926 році о.Світязь купив Гнат Прусакевич.

У 1939 році з приходом радянської влади Світязьку церкву від­носять до складу Волинської єпархії. А в 1944- Волинсько-рівненської єпархії РПЦ.

Божою милістю церква ніколи не закривалася. Довгий час тут зберігалося начиння із Забузької церкви, закритої безбожниками, те­пер воно повернуто власникам.

Правда у 1967-68 роках протягом 9-ти місяців служби у храмі не було. Тоді Світязяни стукали в двері райкому, обкому, добиралися до Києва і добилися свого. До них приїхав новий настоятель храму о. Сер­гій Мельничук, про якого з теплотою до цього часу згадують люди.

Це були часи, коли молодим людям заборонялося ходити в храм, хрестити дітей, вінчатися, святити паску. Та душа людська по своїй природі християнка, тому людина іноді підсвідомо йде туди, де відчуває Благодать Святого Духа.

Тому, коли о. Адам Матіюк у 80-х роках XX ст. затіяв ремонт, його радо підтримали всі Світязяни, кожен допо­магав, чим міг. Так коштами парафії у 1988 році група реставраторів з Рів­ненщини здійснила необхідні внутріш­ні і зовнішні ремонтні роботи.

О. Адам Матіюк народився 12.08 1931 року в родині побожних се­лян у с. Кримно. Закінчив семирічну школу, працював на господарських роботах.

У 1951 році вступив до Луцької духовної семінарії але навчання було перерване трирічною службою у вій­ську. Після армії (1958 рік) отримав професію   священика.   Рукоположений у тому ж році владикою Паладієм у Львові. О. Адам отримав па­рафію на Тернопільщині, де служив до 1984 року (25 років), В 1984 році був направлений у Світязь, де служив до 1998 року.

О. Адам мав всі нагороди священика.

У 1998 році о. Адама паралізувало, він був прикутий до ліжка. Помер 8.11. 2006 року. Вічна йому пам'ять!

А церковним хором протягом 1984-1999 року керувала матушка Раїса.

 

                                

  Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Дизайн Кликоцюк Є.В. © 2009 Всі права захищені 2009 http://sh-orthodox.org.ua/
Передрук інформації можливий тільки при наявності активного посилання на джерело!
Редактор прот. Олександр Кликоцюк