Сайт працює з благословення Преосвященнішого Володимира
Єпископа Володимир-Волинського і Ковельського.
ГОЛОВНА СВЯЩЕНИКИ Гостьова книга 
шАЦЬК
зАБУЖЖЯ
ОСТРІВЯ
ПІЩА
ПУЛЕМЕЦЬ
ПУЛЬМО
РОСТАНЬ
сМОЛЯРИ СВІТЯЗЬКІ
СТОЛиНСЬКІ СМОЛЯРИ
світязький монастир
 православний календар
44011, Волинська обл.,

Шацький р-н. с. Острів’я.

Шацьке благочиння

с. Острів’я

Свято-Варварівська церква

 

фото галерея

Село Острів’я розташоване у північно-західній частині Волинської обл.., Шацького р-н, на березі мальовничого озера Острів’янське.( фото озера додається ). Належить до Піщанської с/р. Шацького р-н.

Наше с. Острів’я має дуже давнє походження. По старішому переказу село заснував втікач від татаро-монгольських військ. Погоня загнала його в непролазні хащі, болота, трясовину. Тут він зрозумів – врятований! Погоничі відстали. Він роздивився навкруги і вибрав найбільш мальовниче місце на березі озера, збудував собі курінь. Пройшло небагато часу, чоловік, обстеживши околиці, впевнився в тому, що він попав нібито на острів. На віддалі 3-5км. була низка озер, які кільцем облягли територію біля його куреня. Пізніше, коли тут поселились кілька сімей, утворили село і назвали його Острів’я. Народне повір’я розповідає, що від жителів с. Острів’я пізніше утворилися села – Затишшя, Кам’янка, пізніше Піща.

Спочатку люди жили в основному з занять промислами – рибальства , полювання і збиральництва. Потрохи розкорчовували ліс, орали, почали займатись землеробством.

Наприкінці 19 століття землі села належали феодалу Гутовському. В 1912р. Гутовський почав будувати канал, щоб з’єднати урочище Ладинку з озером Острів’янським.

У вересні 1939р. в селі встановилась Радянська влада. Створено сільський комітет. В селі працювала школа, Яка була розташована в сільській хаті. В 1940р. створено колгосп. В роки війни в Острів’ї був табір військовополонених солдат Червоної Армії, яких гітлерівці заставляли копати оборонні окопи. 21 липня 1944р частинами Білоруського Південного фронту  село було звільнене від фашистів. Після війни була відбудова села і колгоспу.

В 1966р. у село були проведені електрика і радіо. В селі працювали: школа, магазин, медпункт, бібліотека, клуб.

Гордістю школи і села є Пашечко Михайло Іванович – випускник 1972 року, доктор наук, професор Львівського і Люблінського політехнічних університетів.

Населення, станом на 1 січня 2007р.,налічує 490 осіб

Існує легенда про те, як будували церкву.

Це було майже 1000 років тому. По окрузі пронеслася чутка, що великий князь Володимир віддав наказ церкви будувати в добрих місцях, ворогам не доступних, з доброго дерева. А згодом гонець приніс цей наказ.

Зійшлись чоловіки на раду, де лісу на церкву брати. На північному березі озера, який Махом називали, ріс могутній сосновий і дубовий бір. Тож вирішили стрижень із найбільших сосен на церкву використати.

Думали-гадали, де ж має стояти церква, щоб видно було, щоб дзвін чути було на всю округу. Вирішили здатись на волю Божу. Помолились і пустили на воду могутнього дуба, де дуб пристане там і церква стояти має. Незабаром пристав дуб до берега. На тому місці і церква наша стоїть.

Ось така легенда побудови храму. Але у документації, на даний момент, про рік заснування нічого невідомо. Згідно інвентарного опису 1806р. рік заснування і фундатори храму невідомі. На крокві покрівлі витесано 1849р. Це припустимо рік, коли церква покривалась цинковою бляхою, яка була куплена в Польщі. Нажаль інших відомостей на даний час немає. З часу побудови Свято-Казанського храму Острівянська церква стає приписною до Піщанської парафії, так як у с. Піща знаходився маєток поміщика. На жаль архів частково втрачений.

Зберігся документ нагородження церковного старости преосвященішим єпископом Панкратієм від 25.01.1951р. за усердні труди.(копія документу додається). В 1963р. храм був закритий, в ньому мало бути приміщення складу. Але стараннями церковного активу цього не сталося. Церковне начиння, утвар і документація були переведені до Свято-Казанського храму с. Піща. Після відкриття храму 1989р. частина утварі та бібліотека були повернуті. Антимінс освячений  Варлаамом архієпископом Волинським і Ровенським. Ремонт храму проводився за кошти парафіян. Першим настотоятелем храму після відкриття був прот. Кирил Прилепа (1989-2003р.) А з 2003р. по т.час в храмі служить ієр. Іоанн Крошетецький. За час служіння ієр. Іоанна відбувся приїзд на парафію єпископа Вол. Волинського і Ковельського Симеона у 2004р. на свято Св. Іоанна Богослова (21 травня).

 

Згідно звітних книг в Острівянській церкві служили такі священики:

 Свящ. Іоанн Голоскевич (1879-1884),

свящ. Полієвкт Центелович (1884-1886р.) ,

 свящ. Костянтин Шумський (1886-1900р.),

 свящ. М. Максимович(1918-1943р.),

свящ. Іоанн Гацкевич (1950-1963р.),

 прот. Кирил Прилепа ( 1989-2003р.)

 З 2003 по 31.VII.2011 р. - настоятель ієр. Іоанн Крошетецький.

 

 В храмі знаходяться часточки мощей святих угодників св. Луки Кримського, преп. Микити Переяславського Стовпника, 40-ка мучеників Севастійських, праот. Отців Синайських.

Недільна школа на парафії функціонує, кількість дітей – 8, займається з дітьми матушка настоятеля, Олена Крошетецька. 

  Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Дизайн Кликоцюк Є.В. © 2009 Всі права захищені 2009 http://sh-orthodox.org.ua/
Передрук інформації можливий тільки при наявності активного посилання на джерело!
Редактор прот. Олександр Кликоцюк